یک تردمیل خوب چه ویژگی هایی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 19 دی 1395 در ساعت 10 : 28 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روزها به دلیل ماشینی شدن زندگی ها و دغدغه های زیادی که مردم در زندگی روزانه خود پیدا کرده اند، فرصت زیادی برای پرداختن به فعالیت های بدنی وجود ندارد؛ به همین علت چاقی تبدیل به یک معضل بزرگ در جوامع شده است.بیماری هایی که افراد در اثر کم تحرکی و اضافه وزن به آن ها مبتلا می شوند بسیار گوناگون هستند و خطرناک ترین بیماری های قرن حاضر محسوب می شوند؛ شایع ترین بیماری های ناشی از کم تحرکی شامل بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون بالا، دیابت، کلسترول یا چربی خون بالا، اسیداوریک بالا، انواع سرطان و ... می شود. رژیم غذایی ناسالم، زندگی کم تحرک و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب مهترین عامل این بیماری ها شناخته شده است.

در سال 1952 برای نخستین بار دستگاه تردمیل برای آزمون های قلبی ساخته شد و زمان زیادی طول نکشید که این دستگاه به عنوان یک وسیله ورزشی به کار گرفته شد؛ چون تردمیل راه رفتن و دویدن در فضای محدود را شبیه سازی می کند و این فعالیت های بدنی از جمله بهترین تمریناتی هستند که فرد می تواند برای سلامتی خود انجام بدهد.

در ابتدا تردمیل ها فقط به صورت بدون موتور بودند؛ یعنی کاربر توسط نیروی پا و وزن بدن خود تسمه را به حرکت درمی آورد و روی آن می دوید؛ این دستگاه فشار زیادی به کمر، زانو و سایر مفاصل وارد می کرد و همه افراد قادر نبودند با چنین دستگاهی ورزش کنند؛ به همین دلیل تردمیل های برقی توسط طراحان و سازندگان تجهیزات ورزش ساخته شدند و در اختیار مردم قرار گرفتند.

در ابتدا دستگاه تردمیل بیشتر در باشگاه های ورزش ی مورد استفاده قرار می گرفت اما باز هم کافی نبود؛ چون همچنان گروه زیادی از مردم حتی فرصت نداشتند به باشگاه های ورزشی بروند و در آنجا به فعالیت بدنی بپردازند؛ بالاخره تردمیل خانگی وارد بازار شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد؛ به طوری که می توان گفت در بحث استفاده از دستگاه های ورزشی خانگی، تردمیل بیشترین آمار را به خود تعلق داده است.

امروزه تردمیل تبدیل به یک دستگاه ورزش هوازی بسیار پیشرفته شده است که امکانات گوناگونی را در اختیار کاربر قرار می دهد؛ مثلاً شیب تردمیل به دو صورت دستی و برقی تنظیم می شود؛ تغییر دادن شیب تردمیل هایی که مجهز به شیب برقی هستند بسیار راحت است؛ به طوری که ورزشکار می تواند در حین تمرین با فشار یک دکمه شیب دستگاه را افزایش و یا کاهش بدهد.

زمانی که دستگاه را بر روی شیب بالا تنظیم می کنید ورزش کوه پیمایی و تپه نوردی شبیه سازی می شود و می توان برای چنین ورزش هایی تمرین انجام داد.اغلب تردمیل های امروزی دارای یک نمایشگر دیجیتال هستند که اطلاعات مهمی از قبیل مدت تمرین، کالری مصرف شده، مسافت طی شده، سرعت و ضربان قلب را در اختیار کاربر قرار می دهد؛ توسط این اطلاعات مفید می توان یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کرد و بر اساس آن پیش رفت.

ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص بسیار خوبی است؛ بیشترین چربی سوزی در تمرینات هوازی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب به 70 درصد حداکثر ظرفیت خود رسیده باشد. برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب، عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید.علاوه بر شیب در هنگام خرید دستگاه تردمیل به تحمل وزن آن توجه داشته باشید؛ بهتر است تحمل وزن دستگاه 10 الی 20 کیلوگرم از وزن شما یا سنگین ترین فرد خانواده که تصمیم دارد از آن استفاده کند بیشتر باشد؛ در این صورت تردمیل در برابر ضربات شدیدی که در حین دویدن به سطح دستگاه وارد می شود دوام می آورد و عمر طولانی تری خواهد داشت.

یکی از مزیت های دستگاه تردمیل مجهز بودن به ضربه گیرهای متفاوت است؛ ضربه گیر کف مانع ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای دیگران می شود؛ ضربه گیر SDS از عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشکار محافظت می کند و فشار بر این نواحی را تا حدود 70 درصد کاهش می دهد؛ ضربه گیرهای دیگری نیز وجود دارند که سطح تسمه توسط آن ها نرم و انعطاف پذیر می شود؛ با وجود این ضربه گیرها دویدن بر روی تردمیل از دویدن بر روی سطح زمین ایمن تر خواهد شد و از آسیب های ورزشی پیشگیری می شود.

در حافظه اغلب این دستگاه ها برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف وجود دارد که شما را از داشتن مربی بی نیاز می کند. در برنامه هایی که بر اساس ضربان قلب تنظیم شده اند شیب و سرعت به صورت اتوماتیک تغییر می کند و اجازه نمی دهد ضربان قلب از حد مجاز بیشتر بشود.

تردمیل های خانگی قابلیت تاشوندگی دارند و در مواقعی که با آن ورزش نمی کنید می توانید دستگاه را جمع کرده و گوشه ای قرار بدهید تا فضای منزل بیهوده اشغال نشود با این کار 50 الی 70 درصد از حجم دستگاه کاسته می شود؛ نصب این تردمیل ها به سادگی توسط جک های مدرن انجام می گیرد و این جک از آسیب رسیدن به تردمیل جلوگیری می کند.

با وجود یک تردمیل خانگی ورزش همواره در دسترس شما قرار دارد و در هر زمان که فرصتی به دست آوردید می توانید به انجام تمرینات هوازی بپردازید و از فواید بی شمار آن بهرمند بشوید. توجه داشته باشید بر روی تردمیل می بایست با کفش ورزشی مناسب تمرین انجام بدهید و حتماً به اندازه کافی آب بنوشید.

ورزش هوازی ضربان قلب را افزایش می دهد و بدن اکسیژن بیشتری دریافت می کند؛ به همین دلیل جریان خون سریع تر می شود؛ بدین ترتیب اکسیژن مورد نیاز به بافت های مختلف می رسد و سوخت و ساز بیشتر می شود؛ 20 دقیقه پس از تمرین با این دستگاه بدن وارد مرحله چربی سوزی می شود و اگر رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید و به صورت روزانه و مستمر به ورزش بپردازید، 3 ماه بعد تغییرات چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهید کرد.

در صورتی که آب کافی ننوشید غلظت خون بیشتر می شود و گردش خون به خوبی صورت نمی گیرد؛ در نتیجه اکسیژن کافی به قسمت های مختلف بدن نخواهد رسید و کارآیی تمرین کاهش می یابد.ورزش دویدن و پیاده روی بر روی همه اعضای بدن تاثر گذاشته و به ویژه به پایین تنه فرم داده و شکم را کوچک می کند؛ در واقع ورزش هوازی باعث می شود تمام عضلات اصلی و بزرگ بدن درگیر بشوند.

بر روی تردمیل پس از آن که تعادل خود را به دست آوردید دسته های دستگاه را رها کنید و دست ها را مانند زمانی که بر روی زمین می دوید به عقب و جلو ببرید تا هم دست ها در تمرین شرکت داشته باشند و هم کارآیی تمرین افزایش پیدا کند.تردمیل یک دستگاه ورزشی تطبیق پذیر است که با آن می توانید در سطوح مختلف تمرین انجام بدهید؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد و با بیشتر تمرین کردن سطح آمادگی بدن بالاتر می رود و شما می توانید تمرینات شدیدتری داشته باشید؛ بنابراین می بایست هر ماه با افزایش 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب سطح تمرینات را بالاتر ببرید.

اغلب مردم از شیب تردمیل می ترسند و گمان می کنند شیب این دستگاه به مفاصل زانو آسیب می رساند؛ در حالی که افزایش شیب به عضلانی تر شدن شکم و پاها کمک می کند؛ اما اگر اضافه وزن زیادی دارید یا زانوهایتان به هر دلیلی از قبل آسیب دیده است در مورد شیب باید کمی محتاطانه عمل کنید.

شیب 1 الی 2 درصد راه پیمایی و دویدن در فضای بیرون را شبیه سازی می کند؛ در صورتی که هنوز تازه کار هستید یا مفاصل آسیب دیده ای دارید، همین شیب برای شما کفایت می کند و لزومی ندارد شیب دستگاه را بیش از این افزایش بدهید.برای این که زودتر از ورزش نتیجه بگیرید، پس از اتمام برنامه حرکاتی مانند پای کرال، دراز و نشست، اسکوات و حرکات ایروبیک دیگر را که بلد هستید تا آن جا که می توانید انجام بدهید و بعد با حرکات کششی تمرین را خاتمه بدهید.

با چنین برنامه ای حتی پس از 1 ماه تغییرات مثبتی در شکل ظاهری بدن خود مشاهده خواهید کرد؛ البته به شرط این که مراقب غذا خوردن خود باشید و مقدار غذایی که میل می کنید نسبت به گذشته افزایش پیدا نکند.لزومی ندارد با رژیم های غذایی سخت بخور و نمیر خود را آزار بدهید؛ فقط مواد غذایی غیر ضروی مانند نوشابه ها، سس ها، نوشیدنی های غیر طبیعی، شیرنیجات و ... را حذف کنید و شب ها زودتر شام بخورید.

ورزش باعث می شود خواب شما تنظیم گردد؛ اغلب کسانی که تا دیر وقت بیدار هستند با خوردن وعده های نیمه شب چاق می شوند؛ این بدترین کاری است که می توانید برای بدن خود انجام بدهید، وعده های نیمه شب به خوبی هضم نمی شوند، به سیستم گوارشی آسیب می رسانند و در نهایت چاق می شوید؛ چون بدن فرصت لازم برای سوزاندن این غذاها را ندارد.خواب خوب کیفیت زندگی را افزایش می دهد و باعث می شود در طول روز با هوشیاری بیشتری به امور مختلف رسیدگی کنید؛ ورزش اعتماد به نفس را افزایش داده و شما را اجتماعی تر می کند؛ بنابراین هیچ گاه از این فعالیت مفید غافل نشوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :