چگونه تردمیل مناسب را انتخاب کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 13 دی 1395 در ساعت 10 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یک دستگاه هوازی است که به وسیله آن می توان تمرینات هوازی انجام داد و به تناسب اندام، عضله سازی، چربی سوزی، بهبود وضعیت قلبی – عروقی و بهبود دستگاه تنفسی دست یافت.ورزش دویدن و راه رفتن در فضای کوچک منزل و باشگاه توسط این دستگاه قابل دسترسی می شود. دویدن روی تردمیل شبیه دویدن بر روی سطح زمین است؛ روی تردمیل 3 عنصر زمان، سرعت و شیب تحت اختیار کاربر قرار دارد؛ با افزایش هر یک از این 3 فاکتور می توان سطح تمرینات را بالا برد.

برخی از تردمیل ها به شیب برقی مجهز هستند؛ شیب برقی تنها با فشار یک دکمه و به صورت اتوماتیک در حین تمرین به راحتی قابل تنظیم می باشد. افرادی که در برنامه ورزشی خود شیب تردمیل را باید مدام تغییر بدهند، بهتر است با دستگاهی ورزش کنند که به شیب برقی مجهز باشد.شیب بیشتر از 10 درصد ورزش کوه پیمایی و تپه نوردی را شبیه سازی می کند و می توان این ورزش را با تردمیل تمرین کرد؛ ضمن این که شیب برای عضله سازی نیز به کار می رود.

تردمیل های پیشرفته و مدرن امروزی به ضربه گیرهای متنوعی مجهز هستند؛ ضربه گیر SDS از عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشکار محافظت می کند و فشار بر این نواحی را حدود 70 درصد کاهش می دهد. ضربه گیر کف مانع ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای دیگران می شود. ضربه گیر ASA نیز مانند ضربه گیر SDS برای محافظت از اندام ورزشکار طراحی شده است، ولیکن برای وزن های متفاوت تا 5 مرحله قابل تنظیم است و برندهای محدودی مجهز به این نوع ضربه گیر هستند. ضربه گیرهای دیگری مانند ضربه گیر فنری، بالشتکی و... نیز وجود دارد که همه این ها به نوبه خود سطح تسمه تردمیل را انعطاف پذیر و نرم می کنند؛ در نتیجه ایمنی دستگاه بیشتر می شود.

نمایشگر تردمیل اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند مدت تمرین، سرعت تمرین، کالری مصرف شده، مسافت طی شده، برنامه درحال اجرا و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهد؛ ورزشکار توسط این اطلاعات مفید در طی تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود.برای تعیین سطح تمرین ضربان قلب شاخص مهمی است که منطقه چربی سوزی را نشان می دهد؛ زمانی بیشترین چربی سوزی رخ می دهد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت رسیده باشد. برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب یک فرمول کلی وجود دارد: عدد سن - عدد 220 .

قبل از شروع تمرین با دستگاه هوازی می بایست برای گرم کردن بدن خود وقت بگذارید؛ برای این کار 2 الی 3 دقیقه با سرعت 3 الی 4 کیلومتر در ساعت راه بروید پس از آن سرعت را به 6 الی 7 کیلومتر در ساعت برسانید و حداقل 1 دقیقه با این سرعت بدوید؛ سپس دوباره سرعت را بر روی 4 کیلومتر در ساعت تنظیم کنید و 1 دقیقه راه بروید؛ در این زمان بدن شما گرم شده است.

در پایان تمرین نیز باید 2 الی 3 دقیقه با سرعت کم روی تردمیل راه بروید تا ضربان قلب به حالت طبیعی باز گردد و پس از پایین آمدن از تردمیل حرکات کششی انجام بدهید. بر روی تردمیل وقتی تعادل خود را به دست آوردید، دسته های دستگاه را رها کنید؛ زیرا در صورتی که به دسته ها تکیه بدهید کالری کمتری از دست می دهید و دستگاه کالری مصرف شده را اشتباه محاسبه می کند.

اگر با رها کردن دسته تعادل خود را از دست می دهید، سرعت درست نیست و می بایست آن را کم کنید. سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود؛ هر چه زمان بیشتری ورزش کنید از آمادگی جسمانی بهتری برخودار خواهید شد و می توانید تمرینات دشوارتری را پشت سر بگذارید. برنامه تمرینی باید هر ماه عوض بشود و سطح آن افزایش پیدا کند؛ چون بدن بعد از مدتی به تمرینات تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها پاسخ نمی دهد. هیچ گاه بدون کفش ورزشی مناسب روی تردمیل تمرین انجام ندهید؛ این کار به مفاصل و عضلات آسیب وارد می کند.

در هنگام خرید تردمیل علاوه بر قیمت به وزن قابل تحمل برای دستگاه، قدرت موتور، کشور سازنده، برند، گارانتی، ضمانت و امکانات دستگاه توجه کنید. بهتر است تردمیلی انتخاب کنید که وزن قابل تحمل آن از وزن کسانی که آن را مورد استفاده قرار می دهند 10 الی 20 کیلوگرم بیشتر باشد؛ در غیر این صورت دستگاه در برابر ضربات شدیدی که هنگام دویدن به سطح آن وارد می شود، دوام نمی آورد و خیلی زود نیاز به تعمیر پیدا می کند.تردمیل را می بایست از فروشگاه هایی خریداری کنید که به مشتری امکان بازدید بدهند و ارسال و نصب آن را بر عهده بگیرند؛ همچنین در برابر ضمانت پس از فروش به خوبی پاسخگو باشند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :