چه کسانی می توانند با تردمیل ورزش کنند؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 12 دی 1395 در ساعت 20 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب پزشکان ورزشی و متخصصین معتقدند افرادی که سالم هستند و از بیماری خاصی مانند کمر درد، بیماری های قلبی- عروقی، زانو دردهای مزمن، فشار خون بالا و... رنج نمی برند، در صورتی که تمایل دارند توسط دستگاه هوازی ورزش انجام بدهند، بهتر است به سراغ تردمیل بروند. تردمیل دستگاهی است که هم در باشگاه و هم در منزل قابل استفاده می باشد.استفاده از دوچرخه ثابت و دوچرخه متحرک به افرادی که دچار درد جلو زانو هستند توصیه نمی شود؛ مگر این که دوچرخه قابلیت تنظیم داشته باشد و بتوان زین آن را به نحوی تنظیم کرد که زانوها زیاد خم نشوند.

کسانی که به بیماری حادی دچار نیستند و وضعیت عمومی بدنشان خوب است، می توانند به ورزش های هوازی همچون دویدن، پیاده روی تند و شنا بپردازند.دوچرخه ثابت نیز مانند تردمیل مزایای بی شماری دارد؛ اما مقدار حداکثر اکسیژن دریافتی که شاخص مهمی برای استقامت قلبی- عروقی محسوب می شود، در هنگام ورزش با تردمیل بیشتر است؛ هر چه اکسیژن بیشتری وارد بدن بشود، سوخت و ساز افزایش می یابد.

انجام تمرین با دوچرخه ثابت به متلایان دردهای اسکلتی و آرتروز زانو پیشنهاد می شود؛ کسانی که به ضعف مفاصل زانو دچار هستند بهتر است برای شروع با دستگاه بدون برخوردی مانند دوچرخه ثابت ورزش کنند.میزان کالری که فرد می تواند در یک ساعت تمرین با دوچرخه ثابت بسوزاند مانند زمانی است که پیاده روی نسبتاٌ سریع انجام می دهد. رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت بهتر است در کنار پیاده روی انجام بشود. برای مثال کسی که تصمیم دارد با دوچرخه ثابت تمرین انجام بدهد بهتر است ابتدا حدود 30 دقیقه به صورت تناوبی پیاده روی کند؛ سپس به مدت 30 دقیقه بر روی دوچرخه ثابت رکاب بزند.

اکثر دوچرخه ثابت های امروزی به سیستم تنظیم مقاومت به صورت مگنتی یا الکترومگنتی مجهز می باشند؛ با افزایش مقاومت رکاب زدن می توان سطح تمرین را بالا برد و قدرت عضلات را افزایش داد؛ البته شدت تمرین بیش از هر چیز به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد و افراد آسیب دیده یا مسن نباید فشار زیادی به بدن خود وارد کنند.تمرین با دوچرخه های دستی نیز منجر به تقویت اندام فوقانی مخصوصاٌ عضلات شانه و قفسه سینه می شود؛ این دوچرخه ها نیز به سیستم تنظیم مقاومت مجهز هستند که با افزایش آن می توان شدت تمرین را افزایش داد و قدرت عضلانی بدن را بیشتر کرد.

دوچرخه ثابت به افرادی که مشکلات حس عصبی پا دارند، زنان باردار، مبتلایان به پوکی استخوان، کسانی که دچار مشکلات تعادلی یا بینایی هستند یا راه رفتن برایشان سخت است پیشنهاد می شود؛ معمولاٌ این افراد نمی توانند از دوچرخه متحرک استفاد کنند و ممکن است حتی راه رفتن بر روی تردمیل نیز برایشان دشوار باشد. دوچرخه ثابت تعادل بیشتری دارد و تمرین به وسیله آن یک ورزش بدون برخورد به شمار می آید که فواید بسیاری دارد؛ همچنین بیماران دیابتی نیز ممکن است در هنگام پیاده روی طولانی دچار زخم پا بشوند؛ این زخم ها به سادگی درمان نخواهد شد؛ به همین علت استفاده از دوچرخه ثابت برای این افراد ورزش مناسب تری است.

افرادی که ران های بزرگی دارند و در زمان رکاب زدن با دوچرخه ثابت به کشاله ران شان فشار وارد شده و اذیت می شوند؛ می بایست شورت بالشتک دار بپوشند.تردمیل یک دستگاه فوق العاده برای انجام تمرینات هوازی است که در بحث استفاده از دستگاه های خانگی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده؛ مدل های مدرن و پیشرفته این دستگاه امکانات زیادی دارد؛ مهمترین آن ها صفحه نمایش یا مانیتور است که زمان، سرعت، کالری سوزانده شده، مسافت طی شده و ضربان قلب را نشان می دهد؛ البته اغلب دستگاه های ورزشی جدید به چنین مانیتوری مجهز هستند.

کاربر به وسیله این اطلاعات از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند بر اساس آن یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود. مهم ترین مزیت دستگاه های ورزشی خانگی این است که ورزش را برای همه افراد قابل دسترسی می کند؛ در صورتی که یک تردمیل خانگی در منزل داشته باشید، دیگر تاریکی شب، نامساعد بودن آب و هوا، کمبود وقت و سایر مشکلات نمی تواند مانع ورزش کردن شما بشود.

با تردمیل می توان بدن خود را گرم کرد و با همان دستگاه به ورزش ادامه داد؛ زیرا دویدن و راه رفتن یکی از شیوه های گرم کردن بدن پیش از ورزش است و دویدن ورزش کاملی می باشد.تردمیل های مدرن برنامه های از پیش تعیین شده گوناگونی در سطوح مختلف در حافظه خود ذخیره دارند که می توان بر اساس آن برنامه ها تمرینات ورزشی انجام داد؛ این برنامه ها کاربر را از وجود مربی بی نیاز می کند.

دستگاه هایی که به کنترل ضربان قلب مجهزهستند؛ با توجه به تعداد ضربان قلب در دقیقه سرعت را کم و زیاد می کنند و مانع آسیب رسیدن به سیستم قلبی- عروقی می شوند.
اغلب تردمیل ها ضربه گیرهایی دارند که باعث می شوند سطح دویدن بر روی این دستگاه در مقایسه با سطح آسفالت و یا سرامیک بسیار انعطاف پذیرتر شده و از عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشکار پشتیبانی می کنند. تازه کارها به یاد داشته باشند، تمرینات خود را با شدت ملایم آغاز کرده و ضمن این که آمادگی جسمانی خود را بالا می برند، سطح تمرین را افزایش بدهند.

در هنگام تمرین با تردمیل یا هر دستگاه ورزشی دیگری حتماٌ کفش ورزشی مناسب بپوشید و مراقب رطوبت و حرارت بدن خود باشید. 30 دقیقه پیش از شروع تمرینات ورزشی یک لیوان آب بنوشید و در حین تمرین نیز هرگاه احساس تشنگی کردید کمی آب خورده و گلویی تازه کنید؛ این کار بدن را هیدراته نگه می دارد و دمای بدن را متعادل می کند.هرگاه تعادل خود را بر روی تردمیل به دست آوردید، دستگیره های دستگاه را رها کنید؛ در دست داشتن دستگیره ها و تیکه دادن به آن موجب کاهش کالری سوزی شده و از منافع ورزش هوازی می کاهد؛ همچنین وضعیت طبیعی بدن را خراب کرده و عضلات را در معرض خطر کشیده شدن قرار می دهد.

اگر بر روی تردمیل مانند زمانی که بر روی سطح زمین هستید، بدوید؛ هماهنگی و تعادل بیشتری در بدن ایجاد شده و حس عصبی مثبتی پیدا می کنید که علت آن ترشح هورمون های آرام بخشی مانند سروتونین و اندروفین می باشد. این هورمون ها اشتهای کاذب را از میان برده و خواب را تنظیم می کنند و موجب احساس نشاط و سرزندگی در انسان می شوند؛ بنابراین برای افراد سالم ورزش با دستگاه هوازی تردمیل بسیار مفید و تاثیر گذار است؛ چند هفته بعد از شروع تمرین منظم و مستمر با این دستگاه تغییرات قابل ملاحظه ای در بدن خود مشاهده خواهید کرد و لباس هایتان بهتر بر روی تنتان می ایستد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :