ورزش های هوازی یا قدرتی ترتیب صحیح کدام است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 5 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کدام یک از ورزشهای هوازی و بدنسازی و تمرینات مخصوص به آنها را باید در ابتدا شروع ورزش انجام داد و کار صحیح کدام است؟ این سوال خیلی از ما می باشد و اغلب برای انجام دادن آنها به مشکل برمی خوریم. شاید در زمانی که تازه ورزش را شروع کرده ایم این سوال مسئله بسیار مهمی نباشد ولی بعدها ما را دچار مشکل خواهد کرد.

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثلا اینکه هدف ما از شروع و انجام ورزش چیست؟ کاهش وزن، عضله سازی، افزایش قدرت، ورزش قهرمانی، ظاهر، رسیدن به سلامتی، تناسب اندام و ... کدامیک از آنهاست. هر کدام از این اهداف باشد برنامه تمرینات ما دست خوش تغییرات خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا حد زیادی به این ورزش ها بپردازیم و کمک کنیم تا شما بتوانید با هر هدفی که دارید ترتیب این ورزش های مفید را رعایت کنید و قادر باشید با انجام ورزش های مفید بدن سالم و متناسبی برای خود بسازید.

ورزش های هوازی

همان طور که می دانید ورزش های هوازی به هر ورزشی که با شدت بتواند اکسیژن را به عضلات اصلی بدن برساند و سیستم قلب و عروقی بدن را تحت تاثیر قرار دهد گفته می شود. برای انجام دادن ورزش هوازی باید سرعتی منظم طی مدتی طولانی داشته باشید نه حرکات انفجاری کوتاه مانند دیگر ورزش ها. ورزش هایی مانند پیاده روی، دوی نرم، شنا و دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل ، دستگاه استپ، الیپتیکال، دوچرخه ثابت در باشگاه یا خانه انجام ورزش هوازی محسوب می شود.

برای انجام دادن راحت ترین تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا دویدن آرام یا حتی دوچرخه سواری لازم نیست به خارج از خانه بروید و به خودتان سختی بدهید. با تهیه تردمیلی برای خانه بدون نیاز به خارج شدن از خانه یا به باشگاه رفتن می توانید تمرینات هوازی روزانه و منظمی انجام دهید و به نتایج خوب دلخواهتان برسید. با کمک تمرینات هوازی، چربی های ذخیره در بدن را بشکنید و با سرعت بیشتری آنها را آب کنید.

تمرینات با وزنه

تمرینات بدنسازی یا تمرین های قدرتی برعکس تمرینات هوازی انفجارهای کوتاه مدت بدون حضور اکسیژن است. فعالیت ها در زمان کار با وزنه با شدتی بیشتری همراه است و عضلات به اکسیژن کمتری احتیاج پیدا می کنند. با خواندن مطالب بالا با تفاوت های ورزش هوازی و قدرتی آشنا شدید و شما هم با دانستن این اطلاعات فهمیدید که بهتر است تمرینات هوازی قبل از تمرینات بدنسازی انجام شود. شما میتوانید به چند حالت این دو ورزش را اجرا کنید.

حالت اول

حتما بدنتان را 10 دقیقه روی تردمیل گرم می کنید و اگر نمی خواهید انرژی زیادی بر روی تمرینات هوازی بگذارید ولی حداقل 40 دقیقه تمرین هوازی با سرعت متوسط را انجام دهید. این تمرین انرژی زیادی از شما نمی گیرد و می توانید با انرژی به ادامه فعالیتتان بپردازید. در زمان انجام دادن هر نوع ورزشی مخصوصا زمانی که قصد دارید این دو ورزش را با هم در یک جلسه انجام دهید به تغذیه خود نیز توجه داشته باشید تا گلوکز کربوهیدرات بدنتان را حفظ کرده باشید.

بدن برای فعالیت به انرژی و سوخت احتیاج دارد که در ابتدا از چربی های اضافی بدن استفاده می کند و بعد از آن اگر به بدن سوخت یا همان گلوکز نرسد به سراغ عضلات می رود که این امر شما را از هدفتان دور خواهد کرد. پس بهتر است حواستان به خورد و خوراکتان نیز باشد. بعضی از افراد هم اعتقاد دارند که بهتر است تمرینات هوازی بعد از تمرینات بدنسازی انجام شود تا سلول های چربی بعد از شکسته شدن راحت تر بسوزنند. بدن فقط برایش مهم است به چه میزان انرژی بسوزانید و میزان ذخیره آن مهم نیست و با خستگی تمریناتی که دارید انجام دادن درست تمرینات هوازی کار بسیار سختی است.

حالت دوم

اول 40 دقیقه تمرین هوازی انجام دهید و این را در نظر بگیرید که اگر این کار را برای آخر بگذارید آن زمان خیلی خسته خواهید بود و نمی توانید با انرژی تمرینات هوازی انجام دهید. زمانی که بدن انسان سرحال تر باشد قادر خواهد بود انرژی یا کالری بیشتری بسوزاند. زمانی که بدنتان سرحال تر است تمرینات هوازی مفصل را انجام دهید، زیرا با سنگین شدن دست ها و پاها نمی توانید به خوبی تمرینات هوازی را انجام دهید و نتایج دلخواهتان را بدست آورید.

بهتر است بدانید تمرینات هوازی حتی با شدت متوسط انرژی بیشتری در مقایسه با یک جلسه بدنسازی نیاز دارد. پس اگر چربی های اضافه در بدن دارید و دلتان می خواهد اول آنها را آب کنید و در عین حال نیز بدن خوش فرمی داشته باشید بهترین کار انجام دادن تمرینات هوازی در ابتدای شروع ورزش است تا از تمریناتتان نتیجه بهتری بگیرید. برای انجام دادن تمرینات بدنسازی کافی است بعد از تمرینات هوازی به مسئله سوخت رسانی آن هم فقط از طریق مصرف مایعات توجه کنیم. با مصرف مایعات مناسب بعد از تمرین هوازی به راحتی از پس تمرین بدنسازی خود برمی آیید و به نتایج دلخواهتان می رسید.

تمرینات هوازی برای تمام ورزشکاران به خصوص وزنه برداران و بدنسازان حرفه ای نیز اهمیت زیادی دارد. با انجام دادن تمرینات هوازی قابلیت ارتجاعی عروق را افزایش خواهید داد و به سلامتی آنها کمک خواهید کرد. تحقیقات بسیاری در این باره انجام شده است که همگی به این نکته تاکید دارند که انجام تمرینات هوازی قبل از تمرینات با وزنه بسیارمفید است و به سلامتی بدن ما کمک زیادی میکند.

برخی بدنسازان و وزنه برداران تمایل زیادی به انجام تمرینات هوازی ندارند و گمان می کنند انجام دادن تمرینات بدنسازی برای بدن و رشد عضلات خلل ایجاد می کند. در صورتی که با تغذیه خوب حین و پس از تمرینات میتوانید عضلاتتان را حفظ کنید. این را نیز بدانید 40 دقیقه تمرین هوازی با داشتن تغذیه خوب و کافی به عضلات شما آسیبی نمی رساند و بلکه برای رسیدن به هدف شما را یاری نیز می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :