نکاتی که در ورزش با تردمیل باید رعایت کرد

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 16 دی 1395 در ساعت 15 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

حتما تاکنون بارها شنیده اید که پزشکان متخصص توصیه کرده اند که در طول هفته بهتر است برای ارتقای سلامتی خود 150 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید، البته با شدت متوسط تا به بدن خود آسیبی وارد نکنید.

انجام دادن دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن یا استفاده از دستگاه تردمیل انجام دادن ورزش هوازی محسوب می شود که برای تمام افراد در هر سن و سالی که باشند توصیه می شود و اگر افراد شرایط آن را ندارند تا در بیرون از منزل به انجام دادن ورزش بپردازند، می توانند در خانه به راحتی از دستگاه های ورزشی مانند؛ تردمیل استفاده کنند و در فضای خانه علاوه بر رسیدگی به امور منزل، ورزش خوبی را نیز تجربه کنند.تحقیقات زیادی درباره فواید تردمیل انجام شده که مشخص کرده است که انجام دادن ورزش با تردمیل می تواند باعث ارتقای وضعیت قلبی و عروقی ورزشکاران شود.

بدون کفش بر روی تردمیل ورزش نکنید

بسیاری از افراد هستند که با داشتن تردمیل نمی دانند چگونه باید از این دستگاه استفاده کنند و اکثرا به همین دلیل بعد از مدت زمان کوتاهی ورزش کردن با این دستگاه را رها می کنند یا حتی دچار آسیب ها و عوارض زیادی می شوند. برای اینکه بتوانید ورزش خوب و موفقی را با تردمیل تجربه کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید تا دچار مشکلی نشوید.

داشتن کفش مناسب

به یاد داشته باشید که بدون کفش بر روی تردمیل راه نروید. این کار باعث داغ شدن پاهایتان می شود و ممکن است صدمات زیادی به پاهایتان وارد شود و شما را دچار مشکل کند.

کنترل شیب تردمیل

زمانی که تصمیم گرفتید از شیب تردمیل استفاده کنید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که افزایش شیب به سلامتیتان آسیب نمی رساند و دچار مشکلی نمی شوید و بعد از آن اقدام به انجام این کار کنید.

سرعت و شیب تردمیل را طوری تنظیم کنید که به قلب و سیستم عروقی شما آسیب نرساند و مطلوب تر است که ابتدا پیاده روی و ورزشتان را با پیاده ری ساده آغاز کنید و شیب دستگاهتان هم صفر درجه باشد تا بدنتان بعد از انجام دادن ورزش سبک در اصطلاح گرم شده و برای انجام دادن تمرینات سنگین تر آماده شود.در ابتدای خرید تردمیلتان حتما فروشنده از شما سوال کرده است که کاربرانی که قرار است از این دستگاه استفاده کنند چه وزن هایی دارند. توجه کردن به وزن کاربران از نکات مهمی است که قبل از شروع کردن ورزش با تردمیل باید به آن توجه داشته باشید.

اگر کاربران دارای وزن بیشتری از ظرفیت تردمیل باشند به تردمیل فشار وارد می شود و از عمر دستگاه کم می کند و زودتر از حد انتظار دستگاه خراب خواهد شد.افرادی که دچار پا درد هستند یا مشکل زانو دارند گمان می کنند که نمی توانند از تردمیل استفاده کنند و با آن ورزشی را انجام دهند. در صورتی که برای استفاده از تردمیل محدودیتی وجود ندارد و تمام افراد با هر شرایطی می توانند از این دستگاه استفاده کنند و به کمک آن فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهند.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که فردی با شرایط خاص باید با پزشک خود مشورت کرده و تمهیدات لازم را انجام دهد.به طور مثال اگر فردی تعادل لازم را برای انجام دادن ورزش ندارد، باید در ابتدا دسته های تردمیل را بگیرد و شروع به انجام دادن ورزش کند و بعد از اینکه توانست تعادل خود را حفظ کند، آنها را رها کرده تا بتواند روی تردمیل به آسانی راه برود و بدود.

مکان قرار دادن تردمیل

تردمیل را در خانه خود در مکانی قرار دهید که بتوانید به طور منظم حداقل 5 بار در هفته که زمان ورزش کردنتان نیز به 30 دقیقه برسد، ورزش انجام دهید. اگر فردی قبل از اینکه بدن خود را به ورزش کردن عادت دهد، بیش از اندازه ورزش کند و شدت تمریناتش را افزایش دهد، نه تنها به سلامتیش کمکی نکرده است بلکه باعث به خطر افتادن سلامتی خود نیز می شود.

قبل از رفتن بر روی تردمیل

قرار گرفتن تردمیل در گوشه ای از اتاقتان به این معنی نیست که در هر ساعتی یا حتی چشم از خواب باز کرده اید فورا بر روی تردمیل بروید و ورزش خود را شروع کنید. باید توجه داشته باشید که قبل از انجام دادن ورزش باید بدنتان را گرم کنید تا آماده انجام دادن ورزش شود.

برای انجام دادن این کار می توانید به راحتی تردمیلتان را روی شیب صفر درجه بگذارید و به مدت چند دقیقه به آرامی روی دستگاه فقط راه بروید تا در اصطلاح بدنتان گرم شود. بعد از انجام دادن ورزش و تمرینات سنگین خود نیز باید به یاد داشته باشید که نباید یکباره از دستگاهتان پایین بیایید و برای رها کردن ورزش باید بدنتان را سرد کنید و بعد این کار را انجام دهید.

نشانه های ورزشی بد

بیشتر افراد تصور می کنند هره ورزش شدت بیشتر باشد و باعث خستگی افراد شود، برای بدن مفید تر است و تاثیرات بهتری دارد. در صورتی که این تصور اشتباه است و تمام خستگی ناشی از انجام دادن ورزش باید تا 8 ساعت برطرف شود. اگر فردی بعد از گذشت 24 ساعت هنوز احساس خستگی کند نشانه آن است که فرد ورزش خوبی انجام نداده است و اگر به این روند ورزشی خود ادامه دهد دچار آسیب های زیادی می شود.

انجام دادن ورزش هایی که بدن احساس خستگی زیادی می کند، باعث ایجاد ایجاد دردهای موضعی می شوند که اگر به موقع درمان نشوند، باعث بروز مشکلات بسیاری خواهند شد که شما را مدت ها درگیر خواهد کرد.

سرعت خود را کنترل کنید

نمایشگرهای تردمیل های امروزی به راحتی می توانند ضربان قلب، سرعت، زمان و کالری سوزن بدن شما را به نمایش در بیاورند که شما با اطلاع از وضعیت عمومی بدن خود بتوانید تمرینات موفقی داشته باشید. توجه داشته باشید که سرعت تردمیلتان را با توجه به میزان ضربان قلبتان که نمایشگر در اختیار شما قرار می دهد تنظیم کنید تا دچار مشکلی نشوید.

در هنگام انجام دادن ورزش با تردمیل به یاد داشته باشید که که سرعت خود را کنترل کرده و از تست تنفس نیز استفاده کنید. تست تنفس به این صورت گرفته می شود که بتوانید 3 کلمه را راحت بیان کنید و عمیق نفس بکشید. این تست را می توانید در طول تمرینات خود انجام دهید تا از سلامتی سیستم قلب و تنفستان اطمینان حاصل کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :