قبل از تردمیل چگونه بدن را گرم کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 20 دی 1395 در ساعت 20 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردیمل یک دستگاه هوازی است که با آن می توان به مدت نسبتاً طولانی در سطح متوسط ورزش کرد؛ پیش از انجام تمام فعالیت های بدنی اعم از هوازی و بی هوازی می بایست بدن خود را گرم کرده و برای انجام آن فعالیت آماده بشویم. حداقل زمانی که باید برای گرم کردن بدن خود صرف کنیم حدود 10 دقیقه است؛ البته مدت و شدت تمریناتی که برای گرم کردن انجام می دهیم به نوع و سطح ورزش بستگی دارد.

در ورزش هوازی معمولاً همه عضلات بزرگ و اصلی بدن درگیر می شوند؛ به همین علت باید طوری نرمش انجام بدهید که همه اعضای بدن گرم بشود و ضربان قلب تا حدودی افزایش پیدا کند. هر کاری آداب خود را دارد و گرم کردن یا همان Warm up از اصول ورزش می باشد؛ این کار احتمال آسیب های ورزشی را تا حدود زیادی کاهش داده و کارآیی تمرین را بیشتر می کند.

با نگاه انداختن به زندگی افراد موفق متوجه می شویم اکثر آن ها ورزش را در برنامه های روزانه خود جا داده و از این فعالیت برای بهبود کیفیت زندگی خود بهره می بردند. هیچ حرکتی بیهوده نیست، شاید راه رفتن یکی از دم دستی ترین کارهایی به نظر برسد که همه ما در طول روز انجام می دهیم؛ در حالی که همین کار ساده بهترین تمرین ورزشی برای همه مردم شناخته شده است.

هر فرد با هر میزان آمادگی جسمانی که داشته باشد می تواند یک برنامه برای دویدن و راه رفتن بگیرد و بر اساس آن پیش برود. دویدن مادر همه رشته های ورزشی است؛ این تمرین باعث می شود ظرفیت قلبی- عروقی بدن افزایش یافته، سیستم تنفسی تقویت بشود و توانایی فرد برای انجام سایر امور روزانه افزایش پیدا کند.

همچنین ورزش دویدن فشار خون را تنظیم کرده و استخوان ها را متراکم می کند؛ کسانی که 3 روز در هفته به صورت تناوبی به مدت 30 دقیقه می دوند و راه می روند کمتر از سایرین به بیماری های قلبی- عروقی، دیابت، بالا بودن چربی خون و پوکی استخوان دچار می شوند.اغلب مردم برای ورزش نکردن بهانه می آورند؛ کمبود وقت و نبود فضای مناسب را دلیل نداشتن فعالیت بدنی می دانند؛ امروزه دستگاه های هوازی گوناگونی نظیر تردمیل وارد بازار شده اند که ورزش در فضای محدود منزل و باشگاه را امکان پذیر می کنند؛ شما می توانید چند کیلومتر بر روی تردمیل بدوید در حالی که جابه جا نشده اید.

وزرش با دستگاه های هوازی به این معنی نیست که لزومی به گرم کردن بدن نمی باشد؛ البته دویدن و راه رفتن خود یک شیوه گرم کردن پیش از شروع تمرینات ورزشی محسوب می شود. برای گرم کردن خود با تردمیل ابتدا 3 الی 5 دقیقه با سرعت 3 تا 5 کیلومتر در ساعت راه بروید؛ سپس سرعت را افزایش داده و به حدود 7 کیلومتر در ساعت برسانید، 1 الی 2 دقیقه با این سرعت بدوید و بعد دوباره سرعت را کم کنید و 2 دقیقه راه بروید؛ پس از این مرحله بدن گرم شده است و می توانید به برنامه خود بپردازید.

یک مقدار فشار در طول تمرینات بدنی قدرت فرد را افزایش می دهد؛ اما اگر فشار بیش از اندازه زیاد باشد بسیاری از اثرات مثبت ورزش خنثی خواهد شد. سعی کنید در هنگام راه فتن و دویدن به موسیقی پرانرژی و پرضرب گوش بدهید و خود را با ریتم موزیک هماهنگ کنید؛ بدین ترتیب سرعت افزایش یپدا کرده و مدت طولانی تری می توانید ورزش کنید؛ در نتیجه تمرین شما به ورزش ایروبیک تبدیل می شود.

ورزش ایروبیک در واقع به فعالیت بدنی گفته می شود که ضربان قلب را بالا می برد و اکسیژن رسانی به بدن را افزایش می دهد. اکسیژن بیشتر باعث افزایش سوخت و ساز می شود؛ در نتیجه چربی سوزی رخ می دهد؛ اگر ورزش هوازی به شیوه صحیح و اصولی انجام بشود چربی سوزی تا ساعت ها پس از ورزش ادامه پیدا می کند.

کسانی که در نواحی کمر و زانو دچار آسیب دیدگی هستند و یا اضافه وزن زیادی دارند باید از دویدن پرهیز کنند. آن ها می توانند پس از مدتی به تدریج سطح تمرین را بالا برده و آرام بدوند. سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد و انجام دادن فعالیت بدنی منظم و مستمر آمادگی بدن را افزایش می دهد.پس از پایان برنامه تمرینی 3 الی 5 دقیقه بر روی تردمیل راه بروید تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد و بدن سرد بشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :