شناخت آسیب های ورزشی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 14 شهریور 1396 در ساعت 10 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در انجام هر ورزشی باید منتظر بروز آسیب و خطرات احتمالی حین تمرین بود. هیچ ورزشی از این قاعده مستثنی نیست، تنها در برخی از تمرینات این مشکلات بیشتر است و در برخی کمتر که با کمی صبر می توان آنها را درمان کرد یا اصلا از بروز آنها پیشگیری نمود.
در این مقاله می خواهیم شما را با یک سری از این آسیب ها و همچنین راه های پیشگیری و درمان آنها آشنا کنیم:

1- کشیدگی عضلات و ماهیچه ها: از عوامل به وجود آورنده این آسیب می توان به عدم گرم کردن صحیح بدن پیش از تمرین، عدم آمادگی جسمانی و انعطاف پذیری، ناتوانی یا ضعف اشاره کرد که اکثرا در قسمت های عضلات پشت ران و ماهیچه ساق پا اتفاق می افتد و در ورزش های مختلف درصد این کشیدگی ها متفاوت بوده و امکان دارد در قسمت های دیگر بدن پیش بیاید. روش پیشگیری آن این است که قبل از شروع تمرینات خود حتما بدن را با انجام حرکات کششی گرم کنید و در زمان خستگی و ضعف تمرینات خود را متوقف نمایید. پس از کمی بهبودی شروع به ورزش کرده و در قسمت های آسیب دیده کم کم کشش انجام دهید تا به طور کامل بهبودی خود را بازیابید.

2- ضربه مغزی: این آسیب هنگام ضربه به سر وارد می شود که علائم آن از جمله سرگیجه، سردرد، ضعف حافظه، اختلالات بینایی، از دست دادن تعادل، سختی تمرکز و حالت تهوع می باشد. این حالات در زمان هوشیاری اتفاق می افتد که پس از چند هفته بهبود می یابد یا ممکن است در صورت بروز در برخی افراد به یک آسیب جدی تبدیل شود. جهت پیشگیری از این حادثه از ورزش های پر برخورد اجتناب کنید که اکثر افراد به دلیل علاقه به این ورزش ها ممکن است به این آسیب دچار شوند که راه درمان آن استراحت و قطع تمرینات به طور جدی است.

3- ورم تاندون آشیل: این مشکل اغلب در ورزشکارانی بوجود می آید که در حال پریدن یا دویدن هستند و به دلیل فشار بیش از حدی که به ناحیه پشت زانو می آورند درد و ورم در این قسمت ایجاد خواهد شد. روش پیشگیری و درمان آن این است که بوسیله تمرینات کششی و قدرتی عضلات را تقویت نمایید و در صورت بروز آسیب از دارورهای ضد تورمی استفاده کرده و تمرینات را تا بهبودی قطع کنید. استفاده از یخ در روی محل آسیب دیدگی نیز گزینه خوبی می باشد.

4- درد در قسمت پایین کمر: در افرادی که از وزن بالا برخوردارند و کم تحرک هستند بیشتر دچار این آسیب میشوند، اما ممکن است در برخی ورزشکاران نیز پیش بیاید که علت آن اغلب انجام حرکات اشتباه و نادرست کششی است. بهترین راه پیشگیری و درمان این مشکل در ورزش این است که به خوبی بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی را به روش صحیح انجام دهید و در صورت بروز آسیب از داروهای ضد تورمی و کشش عضلات استفاده نمایید.

5- رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی مچ پا: این آسیب اغلب در ورزشکارانی که حین ورزش از پاهای خود بیشتر استفاده می کنند، مانند فوتبالیست ها یا دونده ها اتفاق می افتد که بسیار متداول است. در این ورزش ها ممکن است پا دچار آسیب دیدگی و پیچیدگی شود و احتمال شکستگی در ورزش های پر برخورد بالاست. جهت پیشگیری شما باید با تمرینات کششی این قسمت از پای خود را تقویت نمایید، همچنین در حین تمرینات استفاده از مچ بند جهت جلوگیری از بروز آسیب بسیار عملی است. بیشتر از یک روز استراحت نکنید و مچ پای خود را به نرمی تکان دهید تا از ورم آن کاسته شود. استفاده از یخ در کم کردن ورم نیز موثر است.

6- آسیب دیدگی شانه: در رفتگی، رگ به رگ شدن و ضرب دیدگی در قسمت شانه در ورزش هایی مشاهده می شود که با قسمت بالای بدن در ارتباط هستند. علائم این مشکلات درد، کوفتگی عضلات و احساس ضعف در این ناحیه می باشد. جهت پیشگیری از این عارضه شما باید قسمت های شانه را با وزنه زدن تقویت نمایید و در صورت بروز درد و مشکل حتما از یخ در محل درد استفاده کرده و تمرینات را تا مدتی قطع نمایید.

7- درد و آسیب دیدگی زانوها: این مورد 55 درصد از آسیب های ورزشی را در بر می گیرد که توسط پزشکان ارتوپد درمان می شود. آسیب دیدگی زانو در اکثر ورزش ها پیش می آید، زیرا تمام وزن ورزشکار بر روی پاهای او است و این عضو آسیب پذیری بیشتری نسبت به سایر عضوهای درگیر در ورزش دارد. برای پیشگیری از این مشکل باید زانو ها را تقویت کنید، از کفش مناسب استفاده نمایید و در طول تمرینات حتما استراحت کنید و از فشار بیش از حد به زانوها خودداری کنید. در صورت بروز آسیب در ناحیه زانو تمرینات خود را به مدت چند روز قطع کرده و در محل آسیب دیدگی از یخ استفاده کنید و در صورت بروز آسیب جدی حتما به پزشک جهت معالجه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :