دلیل خستگی ناشی از ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 12 دی 1395 در ساعت 18 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

خستگی زود هنگام در زمان ورزش می تواند علل گوناگونی داشته باشد؛ یکی از بیشترین و مهم ترین آن ها کمبود آب بدن است؛ وقتی بدن کم آب می شود غلظت خون بالا می رود؛ در نتیجه قلب کار پمپاژ را به سختی انجام می دهد و خون کافی به همه اندام ها نمی رسد؛ در طی فعالیت بیشتر عرق می ریزید و آب بیشتری از دست می دهید. در حقیقت الکترولیت های بدن میان سلول های عضلانی ارتباط برقرار می سازند؛ هنگام انجام تمرینات ورزشی در صورتی که بدن هیدراته نباشد تعادل الکترولیت ها از بین می رود؛ بنابراین از آنچه انتظار می رود زودتر تلخیه انرژی می شوید.

رساندن آب کافی در طول روز به بدن برای هیدارته نگه داشتن و ایجاد تعادل در الکترولیت ها الزامی است؛ در طول روز آب کافی بنوشید و 1 یک ساعت قبل از شروع تمرینات نیز یک لیوان آب بخورید.اگر از آن دسته افرادی به شمار می آیید که در هنگام فعالیت روزانه و ورزش، زود خسته می شوند و حس می کنند توان کافی برای انجام امور روزانه را ندارند، باید این مسئله را مورد بررسی قرار بدهید.

بیشتر از 5 روز در هفته تمرینات ورزشی انجام ندهید و بعضی روزها تمرینات سبک تری داشته باشید. هیچ گاه دو جلسه پشت سرهم به تمرینات سخت نپردازید.چنانچه به اندازه کافی و به موقع نخوابید خیلی زود انرژی خود را از دست خواهید داد؛ گاه ممکن است گذراندن یک روز پر مشغله و خواب ناکافی دست به دست یکدیگر داده و بدن را به فریاد در بیاورند؛ در چنین وضعیتی برنامه ورزشی خود را به تاخیر انداخته و بخوابید.

پیش و پس از هر جلسه تمرین وزن خود را بکشید؛ در صورتی که بیش از 2 درصد وزن از دست داده باشید، می بایست آب بیشتری بنوشید. گاهی نداشتن استراحت کافی و فرصت ریکاوری موجب می شود بعد از هر تمرینی احساس ناتوانی و بی حسی پیدا کنید؛ اگر دچار چنین حالاتی می شوید، شدت تمرین را به زودی بالا نبرید و به بدن خود برای ریکاوری وقت بدهید؛ در غیر این صورت نسبت به ورزش دلزده شده و برنامه ورزشی تان با شکست مواجه می شود.

گاهی ابتلا به آسم و آلرژی موجب می شود در هنگام ورزش با مشکلات تنفسی رو به رو بشوید؛ اگر در حین ورزش نفس کم بیاورید خیلی زود انرژی خود را از دست می دهید.در طی تمرین ورزشی تمام سلول های بدن به اکسیژن نیاز پیدا می کنند؛ چناچه در هنگام فعالیت ورزشی دچار خس خس سینه، سرفه و احساس تنگی نفس می شوید به پزشک متخصص مراجعه نمایید؛ ممکن به انقباض برونش ناشی از ورزش و یا آسم ورزشی مبتلا شده باشید؛ به همین علت در واکنش به فعالیت شدید احساس تنگی نفس پیدا می کنید و راه های هوایی ریه تنگ می شود.

گاهی افت PH خون منجر به احساس خستگی شدید می شود؛ احساس خستگی و ناتوانی در هنگام ورزش و پس از آن طبیعی است؛ اما این وضعیت به تدریج در فرد ایجاد می شود؛ حس خستگی از سطح کم آغاز شده و پس از مدتی شدت می گیرد؛ زیرا کربوهیدرات ها سوخته و یون های هیدروژن تولید شده اند. هر چه شدیدتر و طولانی تر تمرین انجام بدهید، یون های هیدروژن بیشتر در بدن تولید می شوند؛ در نتیجه افت PH و ترشح اسید رخ می دهد.

اگر چنین مشکلات برای شما مدام تکرار می شوند باید هر چه سریع تر سبک زندگی خود را عوض کنید و تا آنجا که ممکن است عوامل استرس زا را از زندگی خود حذف نمایید؛ سعی کنید زودتر بخوابید؛ به خاطر داشته باشید سلامتی از هر چیز دیگری مهم تر است؛ سبک ناصحیح زندگی بی شک سلامتی شما را مختل می کند. فشار بیش از حد در حین تمرینات ورزشی تاثیرات مثبت آن را از میان می برد؛ در صورتی که فشار ورزشی با فشار روانی همراه بشود بدن کم می آورد؛ بنابراین اگر در شغل، خواب، روابط عاطفی و ... مشکل دارید که شما را تحت استرس شدید قرار می دهد، هر چه سریع تر مشکلات خود را رفع کنید.

کم خونی یکی دیگر از دلائلی است که موجب خستگی زودرس می شود. سلول های خون حمل اکسیژن را برعهده دارند؛ در صورتی که به کم خونی مبتلا هستید، اکسیژن رسانی به قسمت های گوناگون بدن کم شده و عملکرد بدن کندتر می شود.کمبود آهن می تواند یکی از علل کم خونی باشد، این مشکل در میان بانوان شایع است.برای پیشگیری از کم خونی می بایست گوشت قرمز و فرآورده های لبنی بیشتر مصرف کنید. کم خوابی، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست، گرفتگی عضلات پا و کوفتگی های مکرر نشانه های کم خونی هستند.

وقتی که محیط بدن اسیدی بشود، همه چیز به یک باره افت پیدا می کند؛ در نتیجه آنزیم هایی که انرژی عضلات را تامین می کردند کارآیی خود را از دست می دهند و کند می شوید؛ هر چه فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید آمادگی جسمانی بالاتری به دست می آورید و کمتر دچار خستگی زودرس می شوید؛ پس تا آن جا که امکان دارد فعالیت بدنی خود را بیشتر کنید.

کمبود گلیکوژن نیز دلیل کسر انرژی می شود؛ در صورتی که قند خونتان نرمال است و با این حال با خستگی زودرس مواجه می شوید، احتمال دارد دچار کمبود گلیکوژن باشید.ذخیره کربوهیدارت در عضلات و کبد در واقع همان گلیکوژن است؛ این ماده برای بدن انرژی فراهم می کند. وقتی مدت تمرین طولانی می شود، بدن گلیکوژن موجود در کبد را مصرف می کند تا انرژی مورد نیاز را به دست بیاورد و در واقع بافت عضلانی بدن کاهش پیدا می کند.

عضله بافت بسیارمهمی است؛ برای افزایش گلیکوژن عضلات می بایست تغذیه خود را اصلاح کنید؛ بعضی از نوشیدنی های ورزشی ممکن است گلیکوژن مورد نیاز را تامین کنند؛ اما در این میان شیر شکلات نوشیدنی بسیار خوبی برای ریکاوری شناخته شده است.ترجیحاً شیر شکلات را خودتان با شیر کم چرب و شکر کم درست کنید و در زمان ریکاوری بنوشید.

اغلب خانم ها تلاش می کنند وزن خود را کاهش بدهند؛ به همین دلیل کالری های دریافتی خود را کم می کنند که البته راه درستی است؛ اما بدن پیش از رسیدن به مرحله چربی سوزی به مقداری کربوهیدارت نیاز دارد؛ در نتیجه نباید قندها را به طور کلی از رژیم غذایی خود کنار بگذاریم.بدن انسان بالغ روزانه به 1200 الی 1400 کالری نیاز دارد؛ اگر کالری مصرفی شما کمتر از این مقدار است می بایست نحوه تغذیه خود تغییر بدهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :