جلوگیری از آسیب هنگام استفاده از تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 21 دی 1395 در ساعت 9 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای پیشگیری از فشار نامتعارف و آسیب های ورزشی احتمالی به بدن درهنگام استفاده از تردمیل، باید در هنگام گزینش دستگاه مورد نظر وسیله مناسبی را انتخاب کنید و تمرینات خود را بر اساس یک برنامه اصولی و منظم انجام بدهید.دستگاهی که برای ورزش انتخاب می کنید باید با نیازها و شرایط جسمانی شما هماهنگ باشد. در مورد تردمیل تحمل وزن دستگاه، برنامه ها، اطلاعات مانیتور، حداکثر سرعت دستگاه، چند کاره بودن دستگاه، نحوه تنظیم شیب و سرعت، انواع ضربه گیرها و نوع شیب از جمله ویژگی هایی هستند که می بایست در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرند.

قبل از خرید می بایست نیازهای خود را بشناسید و بدانید برای چه هدفی می خواهید ورزش کنید. نیازهای کاربران با هم متفاوت است؛ معمولاً فردی که تازه کار است و سابقه زیادی در انجام تمرنات ورزشی ندارد اطلاعات زیادی در این زمینه کسب نکرده؛ بنابراین می بایست در این مورد مطالعه و تحقیق بکند.پیش از خرید تردمیل خانگی مکانی که می خواهید دستگاه را در آن جا بدهید در نظر بگیرید و ازاندازه گیری خود مطمئن بشوید؛ البته اغلب تردمیل های مدرن امروزی قابلیت تاشوندگی دارند و در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرد می توان آن را جمع کرد تا فضای منزل بیهوده اشغال نشود؛ اما در هنگام استفاده باید فضای کافی برای باز شدن دستگاه وجود داشته باشد.

اگر در منزل کودکی دارید بهتر است تردمیلی انتخاب کنید که دارای قفل کودک باشد تا از بابت ایمنی آن نگران نباشید.در انجام هیچ کاری حتی ورزش افراط به خرج ندهید؛ وقتی تازه یک دستگاه ورزشی را خریدید هیجان دارید و علاقمند هستید چند ساعت با آن ورزش کنید؛ در حالی که هنوز آمادگی جسمانی لازم را به دست نیاورده اید و این باعث صدمات جسمی می شود.

پوشیدن کفش و لباس ورزشی مناسب هنگام انجام ورزش با تردمیل بسیار ضروری است.لباسی که با آن ورزش می کنید باید راحت باشد؛ داشتن لباس و کفش مناسب از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید هرگز بدون کفش بر روی تردمیل راه نروید و ندوید؛ زیرا این کار باعث آسیب دیدگی مفاصل شده و هم با داغ شدن کف دستگاه پوست پا دچار سوختگی می شود.

کسانی که به مشکلات جسمانی دچار هستند، بهتر است در مورد هر نوع فعالیتی با پزشک خود مشورت کنند. بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، افزایش و کاهش فشار خون و دیابت بسیار جدی هستند و مبتلایان به این گونه بیماری ها نباید بدون دستور پزشک هیچ فعالیت بدنی را آغاز کنند. برای ورزش برنامه ی مناسب با توان و آمادگی خود را بگیرید؛ در صورتی که تمرینات ورزشی فشار بیش از حدی به بدن وارد کند، بسیاری از اثرات مثبت ورزش خنثی می شود.

قبل از شروع تمرینات ورزشی با حرکات کششی، نرمش سبک و راه رفتن بر روی تردمیل بدن خود را گرم کنید و پس از اتمام برنامه ورزشی حدود 5 دقیقه بر روی تردمیل آهسته راه بروید تا ضربان قلب به حالت اولیه بازگردد و در اصطلاح بدن سرد بشود.نوشیدن آب در طول ورزش دمای بدن را متعادل نگه داشته و منجر می شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد؛ در نتیجه کارآیی ورزش بیشتر می شود. مدت طولانی یک برنامه ورزشی را دنبال نکنید؛ بدن به فعالیت های تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها پاسخ نمی دهد؛ پیشنهاد می شود هر 4 هفته یک بار برنامه ورزشی خود را تغییر داده و سطح تمرینات را بالا ببرید.

برای لذت بخش تر شدن ورزش می توانید در مدت انجام تمرینات به جای این که به تایمر دستگاه چشم بدوزید و در انتظار گذشت زمان باشید؛ تلوزیون تماشا کنید، موسیقی گوش بدهید و به نوعی خود را سرگرم کنید؛ اگر تازه کار هستید و عادت به انجام ورزش ندارید، بهتر است در ماه اول سبک ورزش کنید تا بدن به تدریج آمادگی لازم را به دست بیاورد و پس از آن سرعت و شیب را افزایش بدهید.

دقت داشته باشید هیچ گاه شیب و سرعت تردمیل را با هم زیاد نکنید؛ چون به مفصل زانو فشار زیادی وارد شده و باعث آسیب دیدگی در این ناحیه می شود؛ پس از خرید تردمیل در ابتدا راهنمای دستگاه را به خوبی مطالعه کنید تا با نحوه کار آن آشنا بشوید؛ از امکاناتی که دستگاه در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید و به تمرینات خود تنوع بدهید.

نمایشگر تردمیل اساسی ترین بخشی است که باید کار با آن را بیاموزید؛ به این وسیله می توانید در طول انجام برنامه ورزشی، شیب و سرعت دستگاه را تغییر بدهید. کلید اضطراری که بر روی دستگاه تعبیه شده است این امکان را به کاربر می دهد تا در صورت از دست دادن تعادل و ایجاد هر گونه مشکلی به سرعت دستگاه متوقف کند.

راه رفتن کسانی که نمی توانند به طور صحیح راه بروند با انجام تمرین راه رفتن بر روی تردمیل اصلاح می شود؛ چون تسمه تردمیل متحرک است و در خلاف جهت حرکت کاربر می چرخد و کاربر ناچار می شود برای حفظ تعادل خود به روش صحیح گام بردارد؛ در صورتی که با رها کردن دسته تردمیل تعادل خود را از دست می دهید، سرعت اشتباه است و باید آن را پایین بیاورید.

سعی کنید با تمرینات بیشتر کم کم توانایی خود را افزایش داده و زمان بیشتری بدوید؛ ممکن است در ماه اول فقط بتوانید روی دستگاه تردمیل راه بروید، اما با گذشت زمان در صورتی که به طور منظم و مستمر ورزش کنید، می توانید زمان راه رفتن را به دویدن تبدیل کنید؛ در نتیجه کالری بیشتری خواهید سوزاند و منافع ورزش بیشتر می شود.

دستگاهی را انتخاب کنید که به ضربه گیر کف، ضربه گیرSDS و ... مجهز باشد؛ این ضربه گیرها از ایجاد سر و صدا پیشگیری کرده؛ عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشکار را مورد محافظت قرار می دهند؛ توسط ضربه گیرهایی که سطح تسمه را نرم و انعطاف پذیر می کنند، فشار بر این نواحی تا حدود 70 درصد کاهش می یابد که قابل ملاحظه است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :