تردمیل بدون موتور چه خصوصیاتی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 13 دی 1395 در ساعت 17 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یکی از دوست داشتنی ترین ابزار هر باشگاه ورزشی به حساب می آید. استفاده از آن با اینکه سخت نیست اما بعضی ها به درستی از آن استقاده نمی کنند. موتور تردميل، فناوری خاصی دارد و به كمك عضلات شما آمده تا شرايط مختلفی را براي راه رفتن يا دويدن به وجود آورد. خاصیت شيب دار كردن سطح دويدن، مي تواند مازاد بر ايجاد گوناگونی هنگام فعاليت، برميزان شدت فعاليت فرد متناسب با توانايي هاي او بيفزايد.

یاد گرفتن نحوه استفاده صحیح از تردمیل کمک میکند که تمرینی مفیدتر و ایمن تر داشته باشید. اگر شما برنامه خود را به گونه ای تنطیم کنید که حدود یک ساعت در روز با استفاده از تردمیل در هریک از انواع موتور دار یا بدون موتور تمرین کنید(درصورتیکه انجام آن در یک مرحله دشوار است می توانید در دو مرحله یا بیشتر انجام دهید) پس از مدتی متوجه کاهش وزن چشمگیری در خود می شوید که این انگیزه شما را در ادامه دادن تمرینات بالا می برد.

تردمیل یا نقاله وسیله ای ورزشی است که در دو گروه خانگی و باشگاهی به بازار عرضه شده و وسیله ای برای تمرین دویدن و راه رفتن به غیر از روی آسفالت و موزاییک است. تردميل، دارای تسمه است كه چرخش آن موجب به حركت درآمدن و فعاليت شخص روي دستگاه مي شود. استفاده صحیح از تردمیل به تناسب اندام نیز کمک بزرگی می کند.

انجام تمرین با تردمیل به سوختن چربی های اضافه بدن و در عوض به عضله سازی نیز کمک می کند . با یک برنامه قوی و منظم در هنگام استفاده از تردمیل می توان تناسب اندام خوبی را تجربه کرد.تنها اهدافی که در استفاده از تردمیل حائز اهمیت و بررسی است : سلامت و نشاط روح و جسم و کاهش وزن است .

تردميل های خانگی و باشگاهی ، معمولا داراي نمایشگرند كه اطلاعاتی: زمان فعاليت، شدت فعاليت، ميزان كالري مصرفي، شيب دستگاه، سرعت دستگاه، نوع برنامه در حال اجرا را در اختيار کاربر قرار مي دهد. تردمیل باعث تقویت عضلات داخل و خارج ران و نشیمنگاه و کاهش وزن می شود. یکی از مزیت هایی که تردمیل می تواند داشته باشد، تصحیح برنامه خواب و کم کردن استرس است.در نتیجه تردمیل باعث شادابی و سلامت روح و جسم و همچنین باعث تناسب اندام می شود.

داشتن نمايشگر ضربان قلب در تردميل های خانگی و باشگاهی، مزيت بزرگي محسوب مي شود؛ زيرا، مازاد بر رویت ضربان قلب و آگاهي از شدت فعاليت، مي توان تمرينات و فعاليت ورزشي را دقيق تر و مناسب با هدف(كاهش وزن، افزايش سطح آمادگي جسماني، آمادگي هوازي ياغير هوازي و…) تنظيم کرد. مدل هاي پيشرفته تر اين دستگاه، قابليت نمايش سنسور ضربان قلب فرد در حال فعاليت را نيز دارد.

نمايش ضربان قلب به دو شيوه صورت مي گيرد: ابتدا، با قراردادن دست روي دست گيره هاي دستگاه كه روي آن صفحات حساسي نصب شده و ضربان قلب را براساس نبض انگشتان نمايش مي دهد يا با ارتباط گيره اي كوچك به لاله ي گوش، مي توان ضربان قلب را روي صفحه ي نمايش مشاهده كرد. راه ديگر تشخیص ضربان قلب كه در تردمیل های بیشتر باشگاهی وجود دارد، استفاده از نواري است كه روي قفسه ي سينه بسته مي شود و به صورت دقيق و مستقيم، مي توان ضربان قلب را لحظه به لحظه روي صفحه نمايش ديد.

میزان کالری سوزی در تردمیل های بدون موتور بیشتر از نوع موتور دار آن است زیرا شما باید با استفاده از نیروی وزن و توان خود تسمه دستگاه را به حرکت در آورید که این نیاز به کالری زیادی دارد. البته این تردمیل ها خسته کننده تر از نوع برقی آنها هستند و کاربر به دلیل خستگی زودتر ورزش را ترک می کند.طبق تحقیقات انجام شده با استفاده از تردمیل های بدون موتور نیز می توان به کاهش وزن دست یافت.با استفاده از این تردمیلها می توانید در خانه به ورزش کردن مشغول شوید، بدوید یا پیاده روی کنید.

قیمت تردمیل های بدون موتور بسیار ارزانتر از تردمیل های موتور دار می باشد و به دلیل عدم نیاز به برق از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.جابجایی و حمل این تردمیل ها نیز به سادگی صورت می گیرد.البته این مدل از تردمیل ها فاقد بسیاری از ویژگی های مثبت تردمیل های برقی هستند که از جمله آن می توان به عدم امکان تنظیم شیب برقی و دکمه تنظیم سرعت،نبود دکمه توقف اضطراری و صفحه نمایش برای نشان دادن سرعت، مسافت، ضربان قلب، کالری مصرفی و زمان اشاره کرد.

شما برای توقف ناگهانی بر روی تردمیل های بدون موتور باید ابتدا سرعت خود را کم کرده،دسته های تردمیل را نگه دارید سپس با مهارت از روی دستگاه به پایین بپرید و مراقب باشید تا تعادل خود را از دست ندهید.استفاده از شیب تردمیل برای برخی از افراد بسیار مهم است، بنابراین به این اشخاص توصیه می گردد تا برای استفاده خود تردمیل های موتور دار با امکان تنظیم شیب برقی خریداری نمایند. در هنگام استفاده از تردمیل بدون موتور نیز همانند هر دستگاه ورزشی دیگر باید از کفش ورزشی مناسب استفاده کنید زیرا عدم استفاده از آن هم موجب صدمه دیدن انگشتان شما می گردد و هم نحوه صحیح حرکت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر به جهت دستیابی به تناسب اندام با استفاده از تردمیل ورزش می کنید سعی کنید از تردمیل های با کفه نرمتر استفاده نمایید که موجب حافظت از عضلات شما می گردد.انجام این ورزش به آب کردن چربی های شکم کمک زیادی می کند.بعلاوه استفاده از تردمیل بدون موتور یک ورزش قدرتی تمام عیار برای پاهای شما می باشد، اما شرایط انجام انواع دیگر تمرینات با استفاده از این دستگاه وجود ندارد و شما صرفاً می توانید بر روی پاهای خود تمرکز کنید. به این ترتیب برخلاف تردمیل های بدون موتور امکان تنظیم شیب در این مدل به آسانی صورت می گیرد و استفاده از آن راحتتر می باشد.

همچنین اکثر تردمیل های برقی دارای کلید قفل کودک هستند که وجود آن برای افرادی که در منزل خود کودک دارند بسیار مفید و ضروری ست. استفاده از تردمیل های موتوردار و بدون موتور موجب افزایش میزان کالری مصرفی و در نتیجه کاهش وزن شما می گردد ولی برای سفت کردن عضلات بدن و جلوگیری از بازگشت دوباره چربی ها باید به تمریناتی نظیر دارزو نشست و یا کار با دستگاههای قدرتی بپردازید.

شما می توانید پس از استفاده از تردمیل و دستیابی به کاهش وزن در کنار کار با تردمیل در یکی از روزهای هفته به انجام تمرینات قدرتی بپردازید.برای کم کردن وزن خود کافی ست نسبت به میزان غذای مصرفی خود کالری بالاتری بسوزانید به این ترتیب موفق به کاهش وزن می شوید. اما جهت دستیابی به تناسب اندام و بدنی سفت باید علاوه بر کاهش وزن بر روی عضلات خود کار کنید که این مستلزم انجام تمرینات بدنسازی ست.

همه مواردی که در هنگام استفاده از تردمیل موتور دار باید رعایت شود،توجه به آن در زمان استفاده از تردمیل های بدون موتور نیز ضروری می باشد.برای دستیابی به کاهش وزن باید از یک رژیم غذایی کم کالری استفاده کنید.نوشیدن آب بری اکسیژن رسانی بهتر به اندام ها بسیار مفید است پس در تمرینات خود هر چند دقیقه یکبار جرعه ای آب بنوشید.ابتدای تمرینات را همیشه با سرعت کم شروع کنید و بعد از گذشت هر سه دقیقه اندکی به سرعت خود اضافه کنید به این ترتیب یک برنامه تمرینی تناوبی انجام می دهید که برای بدن بسیار مفید می باشد.

همیشه پیش از شروع تمرین چند دقیقه ای را به گرم کردن بدنتان اختصاص دهید و حرکات کششی را چاشنی آن کنید.این تمرینات می تواند به صورت راه رفتن آهسته بر روی تردمیل بدون موتور باشد.با این روش از احتمال بروز مصدومیت در حین تمرین کم میشود، بدن شما گرم شده و آماده انجام تمرین اصلی میگردد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :