تاثیر نوشیدن آب حین تمرین بر روی تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 13 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانید بیش از 60 درصد از حجم بدن را آب تشکیل می دهد و پس از اکسیژن می توان گفت ضروری ترین عنصر برای ادامه زندگی محسوب می شود؛ به همین دلیل است که آب را مایع حیات می نامند. افراد روزانه با تنفس، تعریق و غیره میزان زیادی آب از دست می دهند، به موجب همین امر توصیه می شود که هر فرد در روز دست کم 8 لیوان آب بنوشد تا بدن دچار کم آبی نشود.

آب یکی از اصلی و ضروری ترین ارکان ها برای حفظ سلامتی بدن است که میزان مصرف آن در بین افراد متفاوت است. در حقیقت نیاز بدن به نوشیدن روزانه آب به عواملی زیادی از جمله وضعیت عمومی و جسمانی، میزان فعالیت فیزیکی و غیره بستگی خواهد داشت. در هر صورت اگر به سلامتی جسمانی خود اهمیت می دهید، بهتر است نوشیدن آب را به عادت روزانه تبدیل نمایید تا از فواید مثبت آن بهرمند شوید.

با توجه به اینکه افراد عادی در هر روز با انجام فعالیت های فیزیکی و طبیعی روزانه به 8 لیوان آب نیاز دارند، میزان آب مصرفی برای افرادی که ورزش می کنند، صد در صد متفاوت خواهد بود. زیرا اکثر ورزشکاران در طول تمرین عرق می کنند که در برخی میزان تعریق بسیار بیشتر است. به همین دلیل نوشیدن آب برای فردی که روزانه تمرین می کند یا بر روی تردمیل می دود، امری بسیار ضروری است که در صورت فراموش کردن آن، امکان بروز کم آبی در بدن  را بالا خواهد برد و عوارض ناخوشایندی در بر خواهد داشت.

وقتی شروع به ورزش می کنید یا بر روی تردمیل می دوید، مایعات مصرف شده موجود در بدن به شکل تعریق از سطح پوست خارج می شود. عرق کردن یکی از طبیعی ترین عکس العمل های بدن است که با افزایش فعالیت های فیزیکی رخ خواهد داد و علت آن، خنک کردن بدن می باشد. وقتی با افزایش فعالیت های فیزیکی مانند ورزش کردن، دمای بدن بالا می رود و به طور طبیعی شروع به تعریق می کند تا این حرارت را کاهش دهد.

یکی از عوامل تاثیرگذار در چگونگی نحوه فعالیت ورزشکار، نوشیدن آب به میزان کافی است. در صورتی که حین ورزش آب مصرفی کافی نباشد، ورزشکار با مشکلاتی روبررو خواهد شد، که از جمله آن ها عبارتند از:

دچار خستگی زودرس حین ورزش می شوید: اگر حین دویدن بر روی تردمیل دچار خستگی زودرس شدید، البته به غیر از عواملی مانند خواب کافی یا تغذیه مناسب؛ بی شک بدانید که بدن تان تشنه است و این تشنگی باعث خستگی تان حین تمرین خواهد شد. پس از مدتی تمرین بر روی تردمیل به خوبی خواهید فهمید حین دویدن یا راه رفتن بر روی دستگاه، بدن شما به چه میزان آب برای انجام و ادامه ورزش نیازمند است.

وقتی ورزش می کنید یا بر روی تردمیل می دوید، سعی در کاهش وزن و از بین بردن کالری های اضافه بدن خواهید داشت. حال اگر در حین ورزش و افزایش شدت تمرینات، میزان آب مصرفی قبل یا حین تمرین کافی نباشد، دچار خستگی زودرس می شوید. خستگی زودرس حین ورزش در برخی مواقع باعث دلزدگی ورزشکار نیز خواهد شد، بنابراین برای جلوگیری از این مشکل باید سعی کنید قبل از شروع تمرین یا در حین ورزش به میزان مورد نیاز آب بنوشید.

اگر نتوانیم آب از دست رفته بدن بر اثر تعریق را با نوشیدن مقداری آب و مایعات تا حدی جبران کنیم، منجر به افزایش درجه حرارت بدن شده و در نتیجه فشار وارده بر سیستم قلبی- عروقی افزایش می‌یابد، زیرا قلب مجبور می‌شود بیشتر از حد معمول کار کند، غلظت خون زیاد شده و قلب باید تندتر از همیشه کار کرده و در نتیجه ضربان قلب افزایش می‌یابد.

دچار گرمازدگی می شوید: با بالا رفتن حرارت بدن حین فعالیت های ورزشی یا دویدن بر روی تردمیل، بدن شروع به تعریق می کند. با این عمل حرارت بدن پایین می آید و دمای آن تنظیم می شود. در صورتی که در زمان ورزش به میزان کافی آب ننوشیده باشید، خون غلیظ شده و جریان گردش آن کند خواهد شد و به قلب فشار می آید.

با تعریق بیش از حد و از دست رفتن آب بدن برای خنک نگه داشتن و تنظیم دما، حرارت بدن زیادی افزایش می یابد که به موجب آن دچار گرمازدگی خواهید شد. این گرمازدگی با علائم سردرد، تهوع، گیجی، افزایش تهویه ریوی و در برخی از مواقع که شدید باشد، اختلال در هوشیاری بروز خواهد کرد.

شما نباید در طول تمرین منتظر تشنگی باشید، زیرا فقط تشنه شدن نیست که نشان می دهد بدن تان به آب احتیاج دارد. در بسیاری از مواقع ورزش موجب اختلال در واکنش بدن به تشنگی خواهد شد، از این رو به هنگام تمرین قبل از این که شما احساس تشنگی کنید، آب زیادی از بدن تان خارج شده و با نوشیدن آب قبل از این که بدن تان به خوبی سیراب شود، احساس تشنگی از بین خواهد رفت.

در صورتی که آب مورد نیاز را به بدن نرسانید دچار کم آبی یا دهیدراسیون می شود: وقتی آب دفع شده از بدن در اثر ورزش جبران نشود، حجم مایع بین سلولی کاهش یافته و بازده قلب برای گردش خون پایین می آید. بنابراین اکسیژن لازم به مغز و سایر اندام نرسیده و ضربان قلب افزایش می یابد و حتما این را می دانید که ورزش دقیق باید با میزان ضربان قلب هماهنگ بوده و ضربان قلب حین تمرین نباید از 70 درصد ظرفیت قلب بالاتر باشد، زیرا باعث آسیب به قلب و ریه خواهد شد.

این را بدانید که در هر ورزشی، قبل از شروع تمرین و در حین آن باید آب مورد نیاز بدن را تامین کنید تا در هنگام ورزش دچار مشکل نشوید. علاوه بر این نوشیدن آب نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای تمامی افراد عادی بسیار مفید بوده و حتی بدن را از ابتلا به بسیاری بیماری ها مصون می دارد. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :