تاثیر موزیک در ورزش

9 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

خیلی از ورزشکاران حرفه ای یا افرادی که روزانه ورزش می کنند، گوش دادن به موزیک حین تمرین را ضرورت می دانند. این افراد برای افزایش سطح فعالیت خود و بالا بردن شدت آن ورزش را با موزیک تلفیق می کنند تا نتیجه بهتری بگیرند. بسیاری از افراد نیز ترجیح می دهند در سکوت به تمرین کردن بپردازند، ولی امروزه اکثر افراد سعی می کنند با موسیقی پر هیاهو که انگیزه آن ها را بیشتر می کنند روزانه ورزش کنند.

طی سالیان اخیر تحقیقات زیادی پیرامون تاثیر موسیقی در ورزش انجام شده است و نتیجه این بوده که موزیک در حین تمرین میزان فعالیت افراد را قطعا بالا می برد. موسیقی حواس را از درد و خستگی دور می کند و موجب تقویت روحیه و همچنین بالا بردن تلاش شما آن هم به صورت ناخوآگاه می شود. وقتی شما شروع به ورزش می کنید و در کنار آن موزیک ریتمیک گوش می دهید بدون اینکه متوجه شوید، سرعت تان در فعالیت بیشتر شده و حرکات تان با موزیک هماهنگ می شود و با ریتم موسیقی به تمرین ادامه می دهید. انتخاب بهترین موزیک برای تمرینات شما کار آسانی نیست، باید بدانید که چه نوع موسیقی در روحیه تان تاثیر گذار تر است و بیشتر موجب تحریک شما از نظر احساسی و فعالیتی خواهد شد.

همین تحریک منجر به افزایش سرعت در ورزش می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است وقتی موزیک ریتم دار با ورزش تلفیق می شود ورزشکار سرعت خود را با ریتم آهنگ برابر می کند و فعالیت خود را افزایش می دهد. همین عمل باعث می شود مثلا وقتی شما بر روی تردمیل می دوید و سرعتی متعادل دارد، با یک موسیقی تند و ضرب دار سرعت خود را افزایش دهید و با انگیزه بیشتری بر روی تردمیل بدوید، حتی با این کار گذر زمان را متوجه نخواهید شد و وقتی به خود می آیید که زمان به سرعت گذشته است و حتی شما خستگی را حس نکرده اید.

ریتم یا ضرب یکی از مهمترین ویژگی های موزیک ورزشی است، تا حدی که روانشناسان آن را واکنش ریتم نامیده اند که به این موضوع بر می گردد که آهنگ تا چه حد موجب تحرک شما می شود. خیلی از افراد به صورت غریزی با پخش یک موسیقی و گوش دادن به آهنگ حالات و حرکاتشان را با ریتم آن هماهنگ می کنند و عکس العمل نشان می دهند. اینکه چه موسیقی باعث تغییر حالات شود به شخصیت آن فرد بر می گردد. اما به طور کلی موسیقی که با ضرب تند باشد موجب تحریک اکثر افراد خواهد شد آن هم با هر شخصیتی که داشته باشد.

بیشتر افرادی که بر روی تردمیل می دوند و قصد کاهش وزن یا تناسب اندام را دارند، ریتم خود را با آهنگ های تند و ضرب دار هماهنگ می کنند. این کار برای آن ها باعث می شود تمرین خود را با شدت و سرعت زیاد انجام دهند و انگیزه آن ها برای ادامه تمرین بالا برود.

برخی افراد نیز حس می کنند که دقیقا باید ریتم آهنگ را دنبال کنند اما در حقیقت همگام بودن با موزیک باعث می شود تا بدن از انرژی به صورت مفیدتر استفاده کند.به این معنا که در حین تمرین وقتی شما موسیقی گوش می دهید به طور ناخودآگاه بدن با ضرب هماهنگ می شود و لازم نیست شما برای این کار تلاش مضاعف کنید. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی افراد با موزیک بر روی دوچرخه ثابت رکاب می زنند به میزان 7 درصد اکسیژن کمتری مصرف نمایند و موسیقی کمک می کند فرد در تمرینات تعادل را به صورت یکنواخت حفظ کند و خطا ها را کمتر نماید. بر اساس این تحقیقات، علاوه بر ذخیره انرژی، مشخص شده است چه نوع موزیکی برای تمرین بهتر است و نیز کدام موسیقی افراد را تشویق به انجام ورزش خواهد کرد.

هر فردی پس از مدتی ورزش کردن احساس خستگی می کند که امری طبیعی است، با وجود یک سری علائم مانند عرق کردن، بالا رفتن ضربان قلب و غیره، مغز فرمان خستگی را می دهد. موسیقی اما موجب مبارزه بدن با این فرمان مغز در زمان تمرین می شود و باعث افزایش انگیزه در فرد می شود به همین دلیل تلاش بیشتر شده و حواس از خستگی بدن پرت می شود.

توصیه ما به شما این است که اگر روزانه ورزش می کنید سعی کنید در کنار آن موسیقی را گوش دهید که اشتیاق شما برای تمرینات را افزایش دهد و علاوه بر آن با این روش روزی پر انرژی را آغاز کنید. ورزش به تنهایی باعث تولید انرژی مثبتی در افراد می شود و اکر این ورزش در کنار موسیقی انجام شود نتایج بدست آمده بهتر بوده و باعث شادابی افراد خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :