بر روی تردمیل با کم تحرکی مقابله کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 خرداد 1397 در ساعت 19 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

زندگی به سبک امروزی باعث شده است که افراد بیش از قبل، فعالیت های فیزیکی شان کاهش یابد و به سمت کم تحرکی و یکجا نشینی کشیده شوند. درست است که نداشتن تحرک به نظر آسان می آید و اکثر افراد نیز خود می دانند که طی روز بسیار کمتر از آنچه که باید فعالیت می کنند، اما این مشکلی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

افرادی که روزانه ورزش می کنند یا به هر طریقی در محیط خانه با استفاده از دستگاه های ورزشی هوازی مانند: تردمیل فعالیت دارند یا بیرون از منزل به پیاده روی می پردازند، بدون شک از عوارض کم تحرکی در امانند و سلامتی شان را با همین فعالیت های فیزیکی روزمره تضمین می کنند.

تحرک داشتن چیست؟                               

تحرک صرفا این نیست که شما طول روز فعالیت های سخت و سنگین انجام دهید یا لزوما به انجام پی در پی ورزش بپردازید؛ همین که بتوانید برای ساعتی هم که شده شروع به قدم زدن آرام کنید، باعث می شود که به راحتی از عوارض کم تحرکی و مشکلاتی که در پی دارد، دور شوید.

درست است که ورزشکاران و کسانی که فعالیت فیزیکی شان زیاد است، اصولا سالم تر از افرادی هستند که دائم مشغول کارند یا اینکه بی تحرک هستند؛ اما می توان با حتی 15 دقیقه پیاده روی در طول روز به هر نحوی که شده، حالا با استفاده از دستگاه های ورزشی هوازی یا بیرون از منزل و محل کار خود را به فردی فعال تغییر دهید.

شاید بسیاری افراد مانند زنان خانه دار یا افرادی که شاغل هستند، نتوانند بیرون از منزل فعالیت داشته باشند، اما می توانند با تهیه دستگاه های ورزشی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال روزانه به فعالیت های فیزیکی خود بیفزایند و در هر زمان که اراده کنند تردمیل را روشن کرده و شروع به پیاده روی بر روی آن کنند تا از عوارض کم تحرکی و بی تحرکی دور بمانند.

عوارض کم تحرکی را جدی بگیرید!

اگر فکر می کنید که کم تحرکی امری عادی است که اکثر افراد جامعه به آن عادت کرده اند، باید به شما بگوییم همین نداشتن فعالیت فیزیکی در طول روز عوارضی جبران ناپذیری دارد که سلامتی افراد را به خطر می اندازد. گاهی می توان به راحتی و با تغییر سبک زندگی از خطرات و مشکلات دوری کرد اما این کار نیاز به اراده دارد و باید کم کم شروع به فعالیت های فیزیکی کوچک کنید و پس از مدتی به این روش عادت خواهید کرد.

بهترین راه برای دور شدن از کم تحرکی فقط داشتن پیاده روی روزانه است، اگر شما بتوانید در انجام راه رفتن تداوم ایجاد کنید، بی شک دیگر نمی توانید بی تحرک باشید و سعی بر این خواهید داشت برای دقیقه ای هم که شده پیاده روی کنید. استفاده از تردمیل گزینه مناسبی است که در هر زمان به شما امکان فعالیت فیزیکی را خواهد داد و می توانید با دیدن آن در محیط خانه حتی آخر شب نیز شروع به راه رفتن یا دویدن نمایید.

کم تحرکی بیماری زاست و عمر را کاهش می دهد!

یکی از اصلی ترین عوارض کم تحرکی که افراد شاغل نیز بیشتر در معرض خطر آن قرار دارند، بروز بیماری هاست؛ از مهم ‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به پرفشاری خون، بیماری ‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان اشاره كرد. همچنین نتایج این تحقیق و سایر بررسی‌ های علمی نشان می‌ دهد، هر‌چه فرد زمان بیشتری را به صورت نشسته صرف می ‌كند، احتمال ابتلای وی به انواع بیماری ‌های مزمن بیشتر است.

با كاستن از ساعات نشستن اضافی و رساندن آن به كمتر از سه ساعت در روز، می ‌توانید امید به زندگی را تا دو سال افزایش دهید. این کار بسیار آسان بوده و می توانید با پیاده روی یا دخالت در انجام امور خانه و از این دست موارد فعالیت تان را آغاز نمایید. این در حالی است كه با كم كردن از زمان تماشای تلویزیون به كمتر از دو ساعت در روز نیز، می‌توانید امید به زندگی را از 1 تا 4 سال دیگر افزایش دهید.

کم تحرکی سلامت ذهنی را به خطر می اندازد!

نشستن به صورت متوالی در روز نه تنها سلامت جسمی تان را به خطر می اندازد بلکه باعث کاهش سلامت ذهن و توانایی های فکری خواهد شد. هرچه فعالیت های فیزیکی تان را بیشتر کنید به همان حد نیز کارکرد ذهن تان افزایش می یابد. یکی از راه هایی که می توانید به خوبی ذهن تان را تقویت کنید، ورزش های هوازی روزانه است.

این کار باعث می شود که گردش خون در بدن افزایش یافته و نیز مغزتان به خوبی اکسیژن دریافت کند. افرادی که هر روز ورزش می کنند، مخصوصا دویدن صبحگاحی یا پیاده روی باعث می شود که ذهن شان فعال شده و افرادی شاد و مثبتی باشند. علاوه بر این ورزش روزانه باعث می شود که شما روزی با نشاط را پشت سر بگذارید.

کم تحرکی منجر به چاقی و اضافه وزن می شود!

از معضلات کم تحرکی چاقی و اضافه وزن است که می توان گفت زمینه ساز اغلب بیماری هایی مانند: مشکلات قلبی- عروقی، تنگی نفس، تصلب شرایین و غیره خواهد شد. افراد چاق روزانه به طور متوسط دو ساعت و نیم بیش از دیگران می ‌نشینند و همین نشستن بیشتر ارتباط مستقیمی با بروز سندروم متابولیک در آنها دارد.

از مشخصه‌های بارز این سندروم می‌ توان به چاقی شكمی، كاهش سطح كلسترول مفید خون، فشار خون بالا و سطح بالای تری ‌گلیسیرید خون اشاره كرد. این عوامل در كنار یكدیگر فرد را مستعد مخاطرات جدی نظیر بیماری‌ های مانند: سكته‌ مغزی و دیابت قرار می ‌دهند. بنابراین به این نتیجه می رسیم که فعالیت های فیزیکی روزانه به طور چشمگیری در سلامتی افراد تاثیر گذار خواهد بود.

سعی کنید با تمام مشغله های جسمی و فکری یا حتی نداشتن شرایط ورزش کردن، روزانه به هر طریق 10 تا20 دقیقه پیاده روی داشته باشید. دویدن و راه رفتن باعث می شود شما از بسیاری بیماری ها دور بوده و فردی سالم باشید. استفاده از تردمیل را به شما پیشنهاد می دهیم، زیرا این دستگاه ساده ترین فعالیت انسان یعنی راه رفتن را شبیه سازی نموده و همین یکی از دلایل پر طرفدار بودن این دستگاه ورزشی هوازی است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :