باید و نبایدهای استفاده از تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 19 دی 1395 در ساعت 10 : 37 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یکی از دستگاه های پر طرفدار خانگی است که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. امروزه افراد زمانی که تصمیم می گیرند ورزشی انجام دهند، فورا به یاد استفاده از تردمیل و انجام دادن پیاده روی یا دویدن بر روی آن در خانه با خیالی آسوده می افتند.همان طور که می دانید تردمیل؛ دستگاهی هوازی است که می توانند به افراد با سنین مختلف کمک کند تا زودتر به اهداف خود برسند.

پزشکان و متخصصان به این نتیجه رسیده اند که انجام دادن ورزش هوازی با استفاده از تردمیل این امکان را به افراد می دهد که زودتر به اهداف در نظر گرفته خود مانند، تناسب اندام و ارتقای سلامتی دست پیدا کنند.اگر قصد دارید به واسطه استفاده کردن از تردمیل به تناسب اندام برسید، باید روزانه در حدود 15 الی20 دقیقه ورزش انجام دهید تا به وسیله این تمرینات عضلات اصلی بدنتان فعالیت انجام دهند و زودتر به هدف خود دست پیدا کنید.

برای کار با تردمیل باید برنامه ای با شدت و مدت زمان معینی داشته باشید و دقت کنید در هنگام استفاده از تردمیل به نفس نفس زدن نیفتید و به قلبتان فشار وارد نشود. شدت ورزشتان باید در حد نرمال باشد و در زمان انجام دادن ورزش بتوانید به راحتی صحبت کنید تا مشخص شود شدت تمرینات مناسب بوده است.

در زمان استفاده از تردمیل و شروع تمرینات خود فراموش نکنید که باید در ابتدا بدنتان را حسابی گرم کنید و هرگز تمرینات سنگین را در شروع کارتان قرار ندهید. در زمان تمام شدن تمرینات ورزشیتان نیز به یکباره از تردمیل پایین نیایید و قبل از انجام این کار بدنتان را سرد کنید و بعد ورزش را رها کنید تا به مشکلی برخورد نکنید.

هرگز پابرهنه بر روی تردمیل ورزش انجام ندهید و از کفش و لباس مناسب برای ورزش استفاده کنید. پوشیدن کفش مناسب برای راه رفتن و دویدن سبب می شود تا از فشار زیاد بر روی بدن مخصوصا قسمت تحتانی پا کاسته شود و دقت داشته باشید که بر روی پاشنه یا فقط پنجه پا راه نروید و همیشه گام هایتان بر سینه پا فرود بیاید تا آناتومی بدن دچار مشکل نشود.

استفاده از تردمیل برای افرادی که سالمند و یا کودک بوده و قادر نیستند تعادل خود را حفظ کنند، توصیه نمی شود. افرادی که می توانند به راحتی بر روی تردمیل راه بروند یا بدوند و تعادل خود را بر روی تردمیل حفظ کنند، می توانند به راحتی از تردمیل استفاده کرده و سلامتی خود را ارتقا ببخشند و زودتر به تناسب اندام خود دست پیدا کنند.

به یاد داشته باشید که تمرینات خود را با استفاده از تردمیل با شدت و سرعتی متوسط انجام دهید و از انجام دادن تمرینات با شدت بالا به صورت طولانی پرهیز کنید و در تمام مدت نیز ضربان قلب خود را چک کنید تا به بیش از حد مجاز خود نرسد.حداکثر ضربان قلب باید تا 80 درصد ظرفیتش باشد و البته این درصد را می توانید زمانی که آمادگی جسمانی بدن شما بالا رفت افزایش دهید و فعالیت بیشتری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید.

ورزشی برای بدن مفید است که باعث شادی و نشاط ورزشکار شود و فرد نباید با انجام دادن آن احساس خستگی کند. اگر بدن شما در زمان انجام دادن ورزش احساس خستگی زیادی کرد، نشانه آن است که شما در انجام دادن ورزشتان افراط کرده اید و اگر همین روند را ادامه دهید به بدنتان آسیب خواهید رساند. همان طور که اطلاع دارید ورزشی هوازی محسوب می شود که میزان اکسیژن رسانی به بدن را برای انجام دادن سوخت و ساز را افزایش می دهد و سبب می شود تا ضربان قلب تا 2 یا 3 برابر خود برسد و سوخت و ساز بدن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

در ابتدای شروع ورزشتان به یاد داشته باشید که از دسته های تردمیل استفاده کنید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. حالت بدن و قرار گیری دست های شما در هنگام راه رفتن بر روی تردمیل باید مانند راه رفتن بر روی زمین باشد و دستهایتان مدام در حال حرکت به سوی جلو و عقب باشد.اگر دست های خود را در زمان راه رفتن از تردمیل جدا نکنید، در زمان ورزش کردن فقط قسمت تحتانی شما ورزش انجام می دهد و در نتیجه کالری سوزی کمتری انجام می شود و آناتومی بدن شما نیز دچار مشکل خواهد شد.

برای اینکه به بهترین شکل از تردمیلتان استفاده کنید، راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه ها روش پلکانی است. این روش به این صورت است که کاربر باید 30 دقیقه ورزش انجام دهد و در این ورزش کاربر در هر دقیقه 1 درجه سرعت و شدت ورزش خود را افزایش می دهد تا به 10 درجه برسد و بعد از آن کم کم سرعت کم شود تا به حالت اولیه خود باز گردد.

با انجام دادن این روش بدن می تواند کم کم فشار زیاد را بر روی بدن خود تحمل کند و توانایی بدن خود را بالا ببرد و کم کم خواهید توانست ورزش های سنگین تری انجام دهید. روش دیگر استفاده از تردمیل به صورت پلکانی نامنظم است به این صورت که 5 دقیقه به صورت آهسته راه برود و بعد از آن به مدت 2 دقیقه بدود و دوباره سرعت خود را کم کند و چندین بار این کار را تکرار کنید.هدف از انجام دادن این کار بالا رفتن سوخت و ساز بدن می باشد، ضربان قلب شما بیشتر شود و در نتیجه چربی سوزی بیشتری اتفاق میفتد و زودتر به اهداف در نظر گرفته خود خواهید رسید.

تردمیل های امروزی به نمایشگر مجهز شده اند و قادر هستند که ضربان قلب، زمان، مسافت و ... را به کاربران خود نشان دهند و آنها با توجه به وضعیت عمومی بدن خود ورزش مناسبی را طراحی کنند تا به بدن خود آسیب وارد نکنند.به یاد داشته باشید که قبل از انجام دادن ورزش با تردمیلتان بهتر است با مربی و متخصص ورزشی خود مشورتی داشته باشید تا سریع و راحت تر بتوانید به اهداف خود مانند؛ تناسب اندام و سلامتی بدنتان دست پیدا کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :